DLACZEGO TAK NAS POCIĄGAJĄ..

Co pewien czas publikuję na FB zdjęcia współczesne, ale przy pomocy stosowanych przeze mnie technik cyfrowych sztucznie postarzanych. Mają zarówno opracowaną jak przed 100 laty treść jak i sam wygląd nazwijmy to na ten użytek obrazka. Zdjęcia te są miło przyjmowane przez oglądających, akceptowane, dalej udostępniane, sympatycznie komentowane.

Zastanawiałem się po ostatnim takim epizodzie, w czym tkwi sukces takich zdjęć. Są to przecież obrazy monochromatyczne, z uwidocznionymi tylko najważniejszymi szczegółami, liniami, konturami. Nie są tak bogate jak obecne w kolor, detal, chirurgiczną precyzję oddania rzeczywistości. Tu jawi się tajemnica podchwytliwego dzisiejszego tytułu. Dlaczego nas tak pociągają.. stare fotografie.

I chyba powoli już wiem. A może właśnie potrzebujemy, my widzowie, oglądacze prostego, jasnego przekazu. Takiego, w którym kontur, wyraźna linia, wskazany temat przekazują określoną informację nie pozwalając się oddalić na jakieś tam peryferia analizy. Przekazują uporządkowaną wiedzę i może tu się wydać dziwne co napiszę, przekazują także emocje. Emocje uporządkowanego planu, gdzie wszystko jest tam, gdzie powinno być, emocje starego zdjęcia, które lokuje opowiadaną historię jakby w dalekiej przeszłości. A co dalekie i zamierzchłe to jest i bezpieczne dla oglądającego, nie dotyka go bezpośrednio, powoduje co najwyżej przypływ nostalgii. No bo kto z nas, by nie chciał podróżować w czasie, a tutaj mamy przecież taką złudną możliwość.

Czy słusznie prawię, czy też nie sam nie wiem. każdy z Was musi sam  sobie przeanalizować swoje własne emocje, gdy ogląda takie obrazy. Tutaj to umożliwię. Na górze artykułu obraz przeze mnie przywołujący atmosferę sprzed wieku, a poniżej tego wpisu zdjęcie takie jakie rzeczywiście było w chwili rejestracji, szare, nieciekawe, z autobusami szpecącymi linię starych budynków.

To jak, pociągają nas stare fotografie?

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Please follow and like us:

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.