Czy warto?

Jak łatwo ulec manipulacji, także obrazem. Jak łatwo zainfekować naszą pamięć, wyobraźnię nieprawdziwym, złudnym obrazem. Obecnie na rynku istnieją setki lepszych, czy gorszych programów graficznych pogrubiających, wyszczuplających, zmieniających pory roku, kąt perspektywy, dziesiątki szczegółów powodujących, że obraz niesie taką, czy inną informację. Postanowiłem zaprezentować taką jedną mała próbkę.

Obraz, który dziś pokazuję jest fotograficznym żartem, łatwym do rozszyfrowania. Popełniłem go w 2 minuty. Zamieszczam go, byście Kochani nie wierzyli we wszystkie obrazki, które Wam podsyłają, także te “charytatywne”, które mają na celu wywołanie chęci pomocy oszustowi jak i te fake newsy polityczne. Przecież wystarczy popatrzeć na coś takiego spokojnym okiem i pewne rzeczy są zaskakująco oczywiste.

W tym przypadku dodałem inne niebo, zastępując szary nieboskłon, dodałem promienie słoneczne padające pod określonym kątem. I tu popełniłem specjalny błąd oświetlając Rynek światłem pod innym kątem, niż oryginalne słońce, na co wskazuje przecież np. cień u podstawy Ratusza nie pasujący do góry obrazu.

Inni jednak specjalnie się nie mylą. I tu mam zagwozdkę.

A gdzie tu sztuka fotograficzna? Gdzie godziny czatowania na słońce, na złotą, czy niebieską godzinę, jeżeli to już wszystko można wyczarować zwykłą aplikacją, algorytmem matematycznych. Czy konkursy fotograficzne mają jeszcze sens? Czy sztuka fotograficzna przetrwa? A jeżeli tak, to w jakim kształcie? Ja nie wiem. Owoc zakazany kusi, ale czy warto?

Please follow and like us:

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.